تبلیغات
صادق آنلاین - نگاهی به سایت‌های خبری استان فارس
صادق آنلاین
روزنوشت‌های یک صادق
سلام! از این که چند دقیقه‌ای مهمان وبلاگم هستید، خوشحالم؛ ممنون می‌شوم مرا از نظرات خود بهره‌مند سازید.
راستش خیلی مهم نیست چه عقیده‌ای داریم؛ مهم این است که انسانیم، می‌توانیم صادقانه با هم حرف بزنیم و حتی به هم عشق بورزیم!
لطفاً به تاریخ انتشار مطالب توجه کنید، امروز است!

نگاهی به سایت‌های خبری استان فارس

دیروز در صحبتی که با بعضی از دوستان داشتم، جرقه‌ی انتشار مطلبی به ذهنم زده شد که کنکاش و بررسی آن برای خودم هم جذاب بود! همان طور که از تیتر پیداست می‌خواهم نگاهی داشته باشم به سایت‌های خبری استان فارس که در حال حاضر فعالند. نکته‌ی ضروری این که اطلاعاتی که من ارائه می‌کنم اطلاعاتی ست که یک دانشجویِ شیرازیِ کنجکاوِ آشنا به وب، می‌تواند به دست آورد و هیچ اطلاعاتِ به زعم بعضی طبقه بندی شده‌ای، در مطلبم نخواهد بود!
به نظر من هنوز جایگاه سایت‌های استانی به حد جریان سازی ولو اندک هم نرسیده است و اگر بعضی مسئولین استانی عکس‌العمل‌های ناشیانه به بعضی از مطالب بعضی سایت‌ها نشان ندهند، به راحتی مشخص است که وزن سایت‌های استانی بین مردم آن چنان بالا نیست!

سایت‌های استانی از لحاظ فنی بسیار ضعیفند و در بعضی حتی بایگانی ساده نیز وجود ندارد! سایت‌های فارس شباهت‌های عجیب و غریبی با هم دارند و گردانندگان این سایت‌ها را می‌توان نیروهای «ارزشی» قلمداد کرد.

قطعاً دقت نظر و تحقیقات بیشتر، نتایج جالب‌تری از این سایت‌ها نشان خواهد داد! ترتیب قرار گیری سایت‌ها به ترتیب رتبه‌ی الکسا است.

خیلی دوست داشتم مطلبم حاوی لینک‌های مرتبط هم باشد ولی به دلیل کمبود وقت میسر نشد؛ به دلیل طولانی بودن، متن در ادامه‌ی مطلب درج شده است.شیرازه، نشانه‌های یک نهاد حکومتی!

اولین مطلب شیرازه در نهم دی ماه هشتاد و نه منتشر شده است، رتبه‌ی الکسای شیرازه هم اکنون در ایران 2,898 است و می‌توان آن را پر بازدیدترین سایت استانی نامید.

شیرازه هنوز در سایت ساماندهی ثبت نشده اما برای فعالیتش بعد از دو سال هنوز مشکلی وجود ندارد! با توجه به این نکته و مطالبی که شیرازه منتشر می‌کند می‌توان نتیجه گرفت که شیرازه وابسته به یک نهاد حکومتی باشد! البته بیان این نکته هم جالب است که شماره‌ی سامانه‌ی پیامکی که اخبار شیرازه را ارسال می‌کند با سامانه‌ی قرارگاه فرهنگی حضرت فاطمه یکسان است!

سرور شیرازه از شرکت irpowerweb خریداری شده و متأسفانه در آمریکا قرار دارد، پیج‌رنک شیرازه تا الآن عدد سه را به ما نشان می‌دهد.

دامنه‌ی شیرازه به نام «وحید هاشمی» ثبت شده که آدرس آن حوالی جنوب شهر شیراز قرار دارد! هنوز در صفحه‌ی درباره‌ی مای این سایت عبارت «هیچ مطلبی ثبت نشده است» نمایش داده می‌شود.

شیرازه ظاهری قابل قبول دارد و ظاهراً مسئولان سایت توجه زیادی به آمارگیری از کاربران دارند و برای آمارگیری از کاربران سایتشان از حداقل سه ابزار رایگان آمارگیری (گوگل آنالیتیکز، وبگذر و پرشین استت) استفاده می‌کنند!

 

شیرازنا، رگه‌هایی از جنبش عدالتخواه

آژانس خبری شیراز را شاید بتوان شعبه‌ی تریبون در شیراز نامید!

سابقه‌ی شیرازنا به خرداد نود بر می‌گردد، «محمد صالح مفتاح» مدیر مسئول تریبون، مدیر مسئول شیرازنا هم هست. با این که در صفحه‌ی درباره‌ی ما هیچ نامی از وی برده نشده ولی در مطالب مختلفی که شیرازنا منتشر می‌کند به صورت رسمی از وی به عنوان مدیر مسئول یاد می‌شود. مفتاح همچنین در شبکه های اجتماعی هم خودش را مدیر مسئول شیرازنا اعلام کرده است.

مفتاح دانش آموخته‌ی دانشگاه امام صادق است و کار در فضای مجازی را با راه اندازی وبلاگ پاسخگویی سران سه قوه در پرشین بلاگ شروع کرد، وی از اعضای جنبش عدالتخواه است.

نکته‌ی جالب این جاست که دامنه‌ی شیرازنا هم به اسم خود مفتاح ثبت شده و آدرس نیز حوالی جنوب شهر شیراز!

متأسفانه سرور شیرازنا هم در آمریکا قرار دارد و ظاهراً آن را از سایتی با عنوان «صدای رسای ملت ایران» گرفته است.

آژانس خبری شیراز همانند تریبون از «وردپرس» استفاده می‌کند اما صفحات شبکه اجتماعی شیرازنا که در صفحه‌ی اصلی نیز لینک آن وجود دارد، فعال نیست. شیرازنا در سایت ساماندهی ثبت شده است.

شیرازنا هم اکنون در رتبه‌ی 4,743 الکسا ایران قرار دارد و همانند شیرازه پیج‌رنک سه را به ما نشان می‌دهد.

 

سحاب نیوز، افتتاح با روبان خاکستری

پایگاه خبری تحلیلی سحاب نیوز خرداد امسال راه اندازی شد و خبر راه اندازی آن در وبلاگ حزب الله شیراز درج شد. نویسنده‌ی این وبلاگ که ظاهراً از نویسندگان سحاب هم است در مصاحبه‌ی خود با مدیر مسئول سحاب نیوز، هیچ اسمی از وی منتشر نکرد. (بعد نوشت: نویسنده‌ی وبلاگ حزب الله می‌گوید مطالب منتشر شده در مورد سحاب نیوز را از شیرازنا کپی کرده است.)

در صفحه‌ی درباره‌ی ما هم در مورد گردانندگان سایت به عبارت «جمعی از جوانان شیراز» اکتفا شده است.

در محافل عمومی عنوان می‌شود افراد وابسته کانون رهپویان مسئولین سایت هستند، جدای از درستی یا نادرستی این مطلب، سحاب تنها سایتی ست که به پوشش اخبار کانون رهپویان می‌پردازد. اخبار منتشر شده در سحاب به مواضع یک نهاد حکومتی نیز نزدیک است!

دامنه‌ی سحاب نیوز به نام «مجتبی ارغوان» ثبت شده و آدرس هم کماکان در حوالی جنوب شهر شیراز! سرور سحاب از شرکت آرسیس هاست خریداری شده و خوشبختانه مکان آن در مجتمع itc شیراز واقع است.

هم اکنون رتبه‌ی سحاب نیوز در الکسا ایران 13,501 و پیج‌رنک آن دو است. نکته‌ی دیگر این که سحاب در سایت ساماندهی نیز ثبت شده است.

سیستم مدیرت محتوای سحاب نیوز نسبت به شیرازه و شیرازنا ضعیف‌تر است.

 

نگاه فارس، نگاهی مبهم

نگاه فارس بیشتر از پیامک هایی که به شهروندان ارسال می‌کرد شناخته شد. طبق معمول چنین سایت‌هایی، صفحه‌ی درباره‌ی ما خالی ست و هیچ اطلاعاتی در مورد گردانندگان سایت ارائه نشده است. همان طور که می‌توان حدس زد، نگاه فارس در سایت ساماندهی نیز ثبت نشده است.

طراحی نگاه فارس شباهت‌هایی بسیاری با شیرازه دارد! دامنه‌ی این سایت با نام «محمد حسین -----» ثبت شده و آدرس آن را شاید نتوان جنوب شهر به حساب آورد!

سرور نگاه فارس در کمال تعجب در آلمان قرار دارد و ظاهراً توسط آدرس rgmhost پشتیبانی می‌شود.

دامنه‌ی دات کام نگاه فارس هم اکنون رتبه‌ی 19,111 الکسا ایران را دارد و پیچ رنک این سایت یک است.

نکته‌ی جالب در مورد نگاه فارس، بازنشر اخبار استانی snn بدون درج منبع است!

 

اخبار فارس، ردپای ارشاد!

هنگام بررسی دامنه و سرور این سایت به مورد عجیبی برخوردم! دامنه‌ی اخبار فارس توسط شرکت «خرید آسان جوان» ثبت شده، این شرکت متعلق به روح الله مؤمن نسب مسئول اینترنت مرکز توسعه فن آوری اطلاعات و رسانه‌ی دیجیتال وزارت ارشاد است. آدرس ثبت شده نیز مجدداً حوالی جنوب شهر شیراز است.

جالب است بدانید که مؤمن نسب اصالتاً شیرازی ست.

اخبار فارس به روز رسانی منظمی ندارد و همان طور که می‌شود حدس زد در سایت ساماندهی ثبت شده است. انتشار اولین خبر اخبار فارس به دوم اردیبهشت امسال بر می‌گردد.

سرور این سایت در انگلستان قرار دارد و از شرکت persianwhois خریداری شده است. رتبه‌ی الکسا ایران آن 26,399 و پیج‌رنک آن دو است.

 

حافظ نیوز، جدیدترین سایت استانی

هنوز چند ماهی از راه اندازی حافظ نیوز نگذشته است، ولی رتبه‌ی الکسا ایران 34,469 آن قابل تأمل است؛ هر چند پیج‌رنک صفر از نکات بسیار منفی این سایت است.

در ابتدای راه اندازی حافظ نیوز نام «امین رشیدی» در صفحه‌ی درباره‌ی ما وجود داشت که الآن وجود ندارد! دامنه‌ی حافظ نیوز با نام «امیررضا منافی» ثبت شده است.

سرور حافظ نیوز در آمریکا قرار دارد و از web-hosting خریداری شده است.

حافظ نیوز قالب جالب و استانداردی ندارد و آن طور که من شنیدم مسئولین سایت، ارتباطاتی با رییس یکی از ادارات استانی دارند.

با این که حافظ نیوز در سایت سازماندهی ثبت نشده اما مصاحبه‌هایی را با بعضی مسئولین انجام داده است.

 

روایت، باسابقه و نامنظم

فکرمی کنم نامنظم‌ترین سایت در به روز رسانی روایت است. روایت در برهه‌هایی تعطیل و در برهه‌هایی فعال بوده است. اولین مطلب روایت در اول شهریور هشتاد و هفت منتشر شده و می‌توان روایت را با سابقه ترین سایت استانی قلمداد کرد.

جدیداً سایت «روایت فیلم» هم راه اندازی شده که گمان می‌کنم گروه روایت متولی آن هستند.

دامنه روایت با نام «علی اکبر کریمی» ثبت شده است و سرور سایت در آمریکا قرار دارد. روایت هم اکنون رتبه‌ی 36,368 الکسا ایران را دارد و پیج‌رنک سه را از آن خود کرده است.

چندی پیش هم شایعه‌ی کمک استاندار به این سایت مطرح و تکذیب شد. روایت در ساماندهی نیز ثبت شده است.

 

غریو، نشریه‌ی مجازی شده

چندی پیش نشریه‌ای با نام غریو و با مسئولیت بسیج دانشجویی فارس منتشر می‌شد، می‌توان با نتیجه‌ای منطقی غریو را مجازی شده‌ی همان نشریه دانست، این نتیجه وقتی قطعیت می‌یابد که بدانیم دامنه‌ی سایت غریو به نام اسماعیل قزلسفلی از مسئولین سابق ناحیه بسیج دانشجویی و مسئول فعلی سازمان بسیج رسانه فارس ثبت شده است.

غریو ظاهر مناسبی ندارد و تا کنون توانسته رتبه‌ی 38,512 الکسا ایران و پیج‌رنک دو را کسب کند.

سرور این سایت مثل معمول سایت‌های استانی در آمریکا قرار دارد و ظاهراً از hreally (شرکت طرف قرار داد روایت) خریداری شده است.

در فعالیت‌های اخیر غریو، سعی شده از دانشجویان استفاده شود، اما غریو در سایت ساماندهی ثبت نشده است. نکته‌ی جالب در مورد غریو فیلتر شدن دامنه‌ی دات کام آن است!

اولین مطلب غریو در اواخر آذر نود منتشر شده و صفحه‌ی درباره‌ی ما این سایت خالی است!

 

عصر فارس، سایتی تنبل

سایت عصر فارس نیز هیچ اطلاعی از گردانندگان به ما نمی‌دهد و می‌توان این سایت را سایتی تنبل نامید! اولین مطلب عصر فارس در اواخر شهریور نود منتشر شده است.

دامنه‌ی عصر فارس با نام «بهرام جعفری پور» ثبت شده و عجیب این که آدرس آن داراب را به ما نشان می‌دهد!

جالب است که سرور عصر فارس در آلمان قرار دارد و مانند نگاه فارس از rgmhost خریداری شده است. این سایت در ساماندهی ثبت نشده است.

پیج‌رنک عصر فارس دو و رتبه‌ی الکسا ایران آن 46,647 است. طبق متن انتهای سایت، طراحی و پشتیبانی توسط ---- ---- انجام گرفته است.


جمعه 17 آذر 1391 | 10:38 | سیاست فضای مجازی | ()


manicure
شنبه 12 فروردین 1396 23:35
Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a leisure account it.
Glance complex to far introduced agreeable from you!
However, how can we keep in touch?
خودم
دوشنبه 20 آذر 1391 01:48
اصلا بچه های روایت فیلم با روایت سابق نیستند
یک جریان جدیدی هست
نه برای طراحی و هاست پول داریم
نه برای خبرنگار بگیریم مثل شیرازه و سحاب پول داریم
پاسخ صادق : سلام
ممنون از توضیحتان.
ظاهرا دامنه ی روایت فیلم با نام «علی علوی» ثبت شده و سرور آن هم از لاهیجان هاست. ضمنا از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می شود. الکسا ایران 38,519 هم با توجه به زمان راه اندازی، خوب به نظر می رسد. ضمنا سرور روایت فیلم در کاناداست.
یک که نه دو تو
دوشنبه 20 آذر 1391 00:02
درباره شیرازیس هیچ چیزی ننوشتید.
پاسخ صادق : سلام
من تا به حال این سایت را ندیده بودم.
دامنه ی شیرازیس به نام «بهنام جعفری» ثبت شده و ظاهرا سرور آن همانند نگاه فارس و عصر فارس توسط rgmhost پشتیبانی می شود و در تهران قرار دارد. الکسا ایران آن 23,532 و پیج‌رنک آن هم یک است.
میلاد فریدنیا
یکشنبه 19 آذر 1391 13:36
بخوانید از :
khate57.parsiblog.com
تشکل دانشجویی با طعم سکولار!!!
عزیز
شنبه 18 آذر 1391 09:22
خوب بود.
داری امیدوارم میکنی!
راستی سرور مرکزی وبلاگ و سایتهای بچه ارزشی های دیگه مثل نهاد، صادق آنلاین و ....کجاست؟!
پاسخ صادق : سلام
خواهش می کنم.
سرور سایت های علوم پزشکی شیراز که نهاد هم جزو اون ها هست توی استان فارسه، سرور وبلاگ ها هم بسته به سرویس اون ها متفاوته، سرور میهن بلاگ که سرویس دهنده ی این وبلاگ هم هست توی تهران قرار داره.
101
شنبه 18 آذر 1391 08:14
سلام
اطلاعات جالب و موشکافانه ای بود
اما در کنار این اطلاعات که عمدتا بدرد کاربر معمولی نمی خورد،! ذکر این نکته که تقریبا همه اخبار این سایتها کپی از خبرگزاری فارس و خبر گزاری ایرنا و ... هست خالی از لطف نیست.
ضمنا موتور جستجوی بیشتر این سایتها یکی هست و البته بسیار ضعیف.
جهت استحضار مسئولین و مرتبطین این سایتها عرض می کنم که بجز کسایی که بخاطر مسائل کاری مجبور باشن به این سایتها سر بزنند، "کاربرهای معمولی آشنا به وب" تمایلی برای بار دوم دیدن این سایتها ندارند!!
البته نگاه کلی و تفکر حاکم بر مجموعه سایتها و وبلاگهای این چنینی استان، به زعم من قابل قبول و در راستای ولایت است.
امیدوارم که با استفاده از افراد باتجربه و صاحب دانش و البته سلیقه ، این سایتها بهبود قابل قبولی داشته باشند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

← آخرین مطالب

← علاقمندی‌ها

← دوستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :

←تبلیغات