تبلیغات
صادق آنلاین - دردهایی از سومین حرم اهل بیت
صادق آنلاین
روزنوشت‌های یک صادق
سلام! از این که چند دقیقه‌ای مهمان وبلاگم هستید، خوشحالم؛ ممنون می‌شوم مرا از نظرات خود بهره‌مند سازید.
راستش خیلی مهم نیست چه عقیده‌ای داریم؛ مهم این است که انسانیم، می‌توانیم صادقانه با هم حرف بزنیم و حتی به هم عشق بورزیم!
لطفاً به تاریخ انتشار مطالب توجه کنید، امروز است!

دردهایی از سومین حرم اهل بیت

چندین روز می‌شود که آیت الله زبرجد، تولیت (سابق) آستان مقدس حضرت سیدعلاالدین حسین (ع)، آستانه‌ی خودمان، به رحمت ایزدی پیوسته است، فوت ایشان بهانه‌ای شد برای صحبت‌هایی که برای گفتنش دنبال بهانه‌ای بودم.

پول‌هایت را چه کار می‌کنی؟
از وقتی که یادم می‌آید یک تابلویی قبل از در ورودی حرم آستانه وجود داشت که درآمد و هزینه‌های تولیت به صورت سالانه در آن درج می‌شد. مثلاً در بخش درآمدها فلان مقدار کمک مردمی، فلان مقدار موقوفات و از طرف دیگر در بخش هزینه ها فلان تومان خرید آب‌سردکن، فلان تومان تأسیسات و قس علی هذا. اسمش می‌شود شفافیت مالی. یعنی برای مردم مشخص است آستان مقدس چه قدر درآمد داشته و در چه راهی خرج کرده، این در حالی است که سؤالات مربوط به هزینه و خرج‌های تولیت محترم شاهچراغ حداقل برای مردم بی جوابند، بودجه‌هایی که با عنوان سومین حرم اهل بیت به خاندان دستغیب سپرده می‌شود، کجا هزینه می‌شود؟

خانواده‌ات را وارد کن!
آقا زادگی! یکی از مشکلاتی که جامعه درگیر آن است! آقا زاده‌ای که کسی نمی‌داند روی چه حساب و کتاب، بر چه اساسی و با چه سابقه‌ای می‌شود مدیر و عضو هیئت امنای آستان؛ و خاندانی که شاهچراغ را به قبضه‌ی خودشان در می‌آورند! گویی دستغیب با عنوان مسئولیت‌های شاهچراغ تراز شده است!

هر جور خواستی تصمیم بگیر!
ندیدم تولیت محترم آستانه در مورد پروژه‌ی بین‌الحرمین اظهار نظری کرده باشند، فقط در اسفند 89 مدیر حرم از بلاتکلیفی این پروژه انتقاد کرده بود. اما در شاهچراغ می‌گذرد؟ بخش قابل توجهی از هزینه و نیرو صرف مخالفت و مبارزه با پروژه‌ی بین‌الحرمین می‌شود، از کارهای علنی و کارهایی که رسماً لابی گری اند!
یادم هست محرم یکی از سال‌های گذشته داخل صحن شاهچراغ و بالای درب ورودی خانم‌ها بنر بزرگی را نصب کرده بودند که ضمن انتقاد از این پروژه، توی پرانتز آن را مزاحم الحرمین نامیده بودند!
من کاری به دلیل این مخالفت عجیب و غریب و غیر قانونی ندارم، حتی به تناقض آقایان در مورد بازار شاهچراغ که متعلق به تولیت هم هست و این که چه کالاهایی در آن عرضه می‌شود و حتی به عدم موفقیت در تاسیس بازاری دیگر مشابه بازار شاهچراغ فعلی و موازی با آن؛ اما این که بودجه و وقتی که آقایان باید صرف شاهچراغ کنند صرف اموری دیگر می‌شود، آزار دهنده است.

نساز تا برایت بسازند!
مدتی ست که ساخت صحن جدید شاهچراغ، نه توسط تولیت، که توسط بنیاد مسکن فارس آغاز شده است! از وقتی که من به یاد دارم تا همین چند سال پیش در قسمت آقایان یک ماکتی قرار داده بودند با عنوان طرح توسعه‌ی حرم مطهر! چیزی که به هیچ عنوان تحقق نیافت و گویی هیچ اراده‌ای برای تحققش وجود نداشت!
کسانی که به امامزاده طبس رفته باشند و دیده باشند آستان قدس رضوی در عرض چند سال چه چیزی تحویل داده و رفته، آن وقت به بی تدبیری بعضی‌ها بیشتر واقف می‌شوند! به دوستانم می‌گفتم کاش کنتراتی شاهچراغ را می‌داند به آستان رضوی و بعد تحویل می‌گرفتند، این جوری همان چیزهایی را که می‌خواهند از آن‌ها تقلید کنند و حتی نمی‌توانند! خودشان می‌سازند چه بهتر!
حالا و بعد از چند دهه تعلل جناب تولیت، بنیاد مسکن وارد عمل می‌شود! اما نکته‌ی جالب این است که (تا آخرین باری که دیدم) در لیستی که در اتاق نذورات، پروژه های تولیت درج شده و نوشته شده کمک کنید، هیچ اثری از صحن جدید نیست! شاید یعنی آن به ما ربطی ندارد!


جمعه 27 بهمن 1391 | 08:09 | دین نوشت سیاست | ()


دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 00:36
البته از شما جوان ها عجیب نیست که اینطوری یک طرفه به قاضی میرید...
ولی فکر اون دنیا هم باشید که باید برای هر کلمه جواب بدید...
صداقتتون کاملا پیداست ولی همیشه منصف باشید همیشه!
پاسخ صادق : سلام
سعی ام همواره همین بوده که یک طرفه به قاضی نروم و البته در همین نوشته هم اشاره کرده ام که این ها برداشت های من است و الزاما ممکن است درست نباشد.
نسل سوخته
دوشنبه 30 بهمن 1391 22:36
کدوم مسئول هست که خاندانش همه کاره نشده باشن.؟؟؟؟؟؟؟؟هان؟؟؟؟؟اینو بگید.امثال دستغیب بسیارند.حرص نخورید از ماست که بر ماست
101
یکشنبه 29 بهمن 1391 08:01
علیرغم وقت کم نکاتی رو باید طرح کنم:
1- درباره « ودجه‌هایی که با عنوان سومین حرم اهل بیت به خاندان دستغیب سپرده می‌شود، کجا هزینه می‌شود؟ » اگر برایتان مقدور بود به خانه ی علمای محترم سری بزنید... ( من بر حسب تصادف و بمناسبت، به منزل آیت الله زبرجد مرحوم مشرف شدم ...)

2- در باره بند دوم لازم به ذکر است که احتمالا آیت الله زبرجد با نسبت فامیلی که با خانواده دستغیب داشت این موقعیت و سمت را دارا بود.
3- در خصوص نساز تا برایت بسازند! نکاتی قابل تامل است: بودجه این پروژه توسط دولت تامین شده و مجری طرح بنیاد مسکن است البته تیم پیمانکاری توسعه حرم همان تیم توسعه حرم حضرت معصومه (س) است.
در این خصوص که « در لیستی که در اتاق نذورات، پروژه های تولیت درج شده و نوشته شده کمک کنید، هیچ اثری از صحن جدید نیست!» دقیقا همین است! تولیت شاهچراغ با طرح توسعه کاری ندارد و برنامه های خود را دنبال می کند(متاسفانه مدیریت دوگانه باعث کاهش کیفیت و ابتر بودن هر دو طرح توسعه می گردد)

5- نیت و عمل در کنار هم ملاک صلاحیت افراد است نه شهرت و خانواده
6- امام جمعه در حد توان خودش به توسعه حرم شاهچراغ توصیه کرد و پیگیر بود و این تحولاتی رو هم که بعد از 32-3 سال دیدیم بخاطر پیگیری ایشان بود
7- اینکه امام جمعه عضو هیئتامنای شاهچراغ است یک سیاست بود برای اینکه این جدایی 3 دهه ای بین نماینده رهبر و آستان مقدس شاهچراغ! از بین برود و به تدریج این ملک پدری خانواده دستغیب به یک سرمایه ملی و عمومی تبدیل گردد!
8- نمیتوان گفت در همه موارد خانواده دستغیب مقصرند و باید حرف آنها را هم شنید
شنبه 28 بهمن 1391 22:43
خب وقتی امام جمعه اظهاره ناتوانی کردند که بعضا حق هم دارند باید به مرجع بالاتر از امام جمعه گزارش داده شود وگرنه باید تا انقلاب مهدی دست روی دست گذاشت ومنتظر ماند
جمعه 27 بهمن 1391 15:26
به نظر من اگر واقعا براتون مهمه یا احساس ادای دین دارید یه نامه سرگشاده توسط مردم واسه امام جمعه وقت نوشته شود
پاسخ صادق : این هم یک راهکار قابل بررسی است با توجه به دو نکته: اول امام جمعه عضو هیئت امنای شاهچراغ است. امام جمعه در بعضی مواردی که مرتبط با استان بوده است اظهار ناتوانی کرده اند.
محمد مهدی خسروی
جمعه 27 بهمن 1391 11:31
سلام.
متاسفانه، به تدریج و البته با شتاب زیاد ضابطه جای خود را به رابطه می دهد. سخن از وحدت به میان می آوریم ولی قوم گرایی، قبیله گرایی، فرقه گرایی، حزب گرایی و فامیل بازی را جایگزین شایسته سالاری كردیم. این است آفت اصلی امروز جامعه، خصوصا ایالت خودمختار فارس.
ح.ژ
جمعه 27 بهمن 1391 08:29
سلام مطلب زیبایی بود ممنون
این راهم از من یادگار داشته باش
همه آرزوی دیدن یار منتظَر و موعود مهربان خود را دارند.
انتظار به معنی نشستن نیست، انتظار یعنی هموار کردن راه برای آمدن منجی. یعنی قدم برداشتن در جهتی که او گام بر میدارد. انتظار یعنی اینکه منتظر خود را به محبوبش نزدیک کند،و فاصله های مکانی و زمانی بین خود و منتظَرش را در عالم معنویت از بین ببرد. انتظار یعنی اینکه ...
برای ادامه مطلب به آدرس
http://serat.mihanblog.com/post/242
مراجعه و با نظرهای زیبا و سازنده خود ما را در ارائه مطالب مفید یاری نمایید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

← آخرین مطالب

← علاقمندی‌ها

← دوستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :

←تبلیغات